EKSKLUZIVNO: Studija koja NIJE dokazala prednosti minimalno-invazivnih operacija kralježnice

By | 18. prosinca 2012.

Da, naslov je točan. Publicirana je još jedna takva studija.

Naime, na portalu Spinal News International objavljen je članak koji brani tezu kako ne postoje konkretni razlozi za primjenu minimalno-invazivne kirurgije kralježnice za operacije hernije diska. Članak je izazvao dosta polemike među pionirima minimalno-izvazivne kirurgije kralježnice, tako je Dr. Anthony Yeung iz Sjedinjenih Američkih Država komentirao kako ovakve studije ne uzimaju u obzir “faktor operatera” koji je presudan za uspjeh minimalno-invazivne kirurgije koja prema njegovim istraživanjima:

  • je efektnija kod raznih oblika hernije diska
  • donosi bolje rezultate kod pravilno indiciranih slučajeva
  • donosi bolji dugoročni rezultati
  • za posljedicu ima manji postotak reoperacija

mayerU njegovim izjavama podržali su ga brojni vodeći svjetski spinalni neurokirurzi i ortopedi, među njima i najpoznatiji njemački endoskopski spinalni kirurg Dr. Michael Mayer koji je to prikazao na slikovit način:

Dobrodošli nazad u 80-e godine prošloga stoljeća!

Ovo je još jedna studija koja potvrđuje ono što svijet kralježnice već zna, ali koja opet dolazi do zapanjujućih zaključaka.

Možda mogu pomoći u članku spominjanim autorima: Ako je cilj u 2014 godini doći od točke A do točke B, postoji više opcija koje će vas obje dovesti do točke B.

Opcija 1: Možete koristiti automobil iz 1980. godine, lagan za voziti, bez previše tehnologije, dosta pouzdan, ali ujedno spor i siguran. Nema potrebe za puno obučavanja, i 16-godišnjaci ga mogu voziti. Naravno da ćete doći do točke B.

Opcija 2: Možete koristiti Hybrid Porsche iz 2014. godine kojeg nije lagano viziti, ima mnogo tehnologije, navigaciju, iznimno je siguran, poprilično brz – ali ga morate znati voziti.

Moja preporuka: ne inzistirajte na 30 godina staroj tehnologiji na svojim pacijentima – počnite učiti.

yeungNa navedene izjave dr. Mayera ponovno se osvrnuo dr. Yeung te dodao:

Oni koji ne prihvaćaju nove tehnike i tehnologije, ili kojima se ne sviđa učenje i svladavanje istih tih tehnologija, pod svaku cijenu trebaju nastaviti ono što rade i to za dobrobit svojih pacijenata, ali barem trebaju priznati napredak i poticati svakoga kirurga za izvođenje zahvata koji u njegovim rukama pacijentu može pružiti najbolje razultate. Također moramo priznati da je moguće napredovanje za sve, ovisno o razini njihove sposobnosti.

U raspravu se nakratko uključio i mladi dr. Nico Prada iz Kolumbije sa svojim osvrtom na članak:

Poštovani doktore Mayer i Yeung, ja kao mladi kirurg se u potpunosti ne slažem sa spomenutom studijom. Imao sam sreću da sam se u samim počecima svoje karijere susreo s minimalno-invazivnom kirurgijom kralježnice, točnije endoskopskim procedurama. Nakon toga sam imao čast da me obučava dr. Gun Choi iz Wooridul bolnice u Koreji, i to me čini drugačijim u odnosu na druge kirurge u mojem okruženju i omogućava mi samopouzdanje za primjenu ove kirurgije na mojim pacijentima. Moji rezultati na pacijentima govore dovoljno sami za sebe.

saidKomentar je imao i jedan od pionira endoskopske kirugije kralježnice još iz početka 90-ih godina, dr. Said Osman koji trenutno radi u American Spine Center:

Dr. Yeung, ja jednostavno ne mogu reći dovoljno o mom divljenju za vašu borbu protiv “statusa quo” od ranih 90-ih do danas. Razvoj endoskopske kirurgije kralježnice duguje puno vašem stavui. […] Moj prvi slučaj endoskopske foraminoplastike bio je još davne 1996. godine na umirovljenom oftalmologu koji je pao s krova svoje garaže prethodne zime i slomio L1 kralježak koji je pak zatvorio T12-L1 foramen na lijevoj strani. U Cleveland Clinic, Cleveland, Ohio ponudili su mu operaciju prednjim torakalnim pristupom kako bi riješili proble. Ja sam primjenio dvostruki endoskopski pristup.

Moram reći da se osobno slažem i s dr. Yeungom, dr. Mayerom, dr. Pradom te dr. Osmanom. Minimalno-invazivna kirurgija kralježnice nije budućnost, ona je sadašnjost.

Na Vama pacijentima je da odaberete najbolju opciju kojom želite doći od točke A do točke B.

Hoće li to biti automobil ili tehnologija iz 80-ih godina prošloga stoljeća, ili novi Hybrid Porsche iz 2014. godine?